Користь та харчова цінність

Користь та харчова цінність

“Дерево життя” -  так часто величають грецький горіх, оскільки з давніх давен він годував, відновлював сили та лікував людей. Мабуть, це найунікальніший і найяскравіший представник флори, в якому всі частинки володіють високими біологічно активними властивостями. За своєю харчовою цінністю волоські горіхи можна прирівняти до вершкового масла, молока та м`яса.

Корисні властивості грецького (волоського) горіха вже давно відомі в народній медицині. Препарати, що виготовляються з цієї рослини, наділені дуже цінними якостями. Листя, шкаралупа і кора застосовуються в косметології, дерматології (масло використовується при шкірних захворюваннях) та стоматології (при лікуванні ясен). Вже декілька сотень років тому люди були знайомі з корисними властивостями грецьких горіхів і застосовували їх  як ранозагоювальний, знезаражувальний, протизапальний, антипаразитарний засіб. Перегородки і ядра волоського горіха використовували при лікуванні захворювань щитовидної залози (через найбільшу концентрацію йоду в них), а понижений вміст цукру і крохмалю дозволяє рекомендувати його тим, хто страждає на цукровий діабет.

У ядрах волоських горіхів міститься: жирів – до 77,0%; білків- до 20%, вуглеводів – до 7 %. Користь волоського горіха полягає ще і у загальнозміцнюючій дії на наш організм, адже в ньому знаходиться безліч вітамінів групи А, В, вітамін С, PP, каротин, солі заліза, кобальту, магній, калій. Такий багатий склад вітамінів дозволяє людині відновити розумові та фізичні сили, покращити настрій, підвищити концентрацію уваги. Навіть самі ядерця, які нагадують своєю хитромудрою формою людський мозок, ніби говорять нам про те, що корисні властивості волоського горіха позитивно впливають на нашу розумову діяльність.

Але головна користь волоських горіхів у тому, що в них знаходяться унікальні рослинні жири, які відносяться до легкозасвоюваних. У них відсутній холестерин, небезпечний у своєму накопиченні і надлишку в печінці та судинах.  Крім того, унікальні корисні властивості грецьких горіхів такі, що вони здатні знижувати рівень його вмісту в нашому організмі.

Разом із різноманіттям корисних властивостей волоського горіха вражає його висока енергетична цінність: його калорійність у 2 рази вище, ніж у білого пшеничного хліба, а один кілограм ядерець цієї рослини можна прирівняти до кілограма хорошої яловичини. У 100 грамах продукту міститься до 680 ккал. Це один з найсмачніших натуральних лікувальних засобів, які може дати нам природа. Дивно, що кожна частина цієї цінної рослини (ядра, листя, шкаралупа, шкірка) по-своєму багата поживними речовинами і вітамінами. Користь цих горіхів робить його незамінним продуктом в живленні людини будь-якої статі та віку. Листя грецького горіха багате вітаміном С. Крім того, в них міститься велика кількість каротину, вітаміну В, дубильних речовин, а також юглон – речовина, що володіє потужною бактерицидною дією. Настоянки листя застосовують для полоскання порожнини рота і горла при різних запальних захворюваннях, для покрашення обміну речовин і загального зміцнення організму.

Як стверджують фахівці-дієтологи, грецький горіх – виключно цінний продукт харчування, в якому міститься дуже багато корисних речовин. Особливо корисний для організму жир горіхів – він дуже багатий ненасиченими жирними кислотами (лінолевою, ліноленовою і олеїновою). Фахівці вважають,що ці кислоти мають велике значення для профілактики атеросклерозу.

За вмістом білкових речовин, ці горіхи наближаються до риби, м’яса та деяких молочних продуктів. У них дуже багато незамінних амінокислот, а білок горіха за складом стоїть на одному з перших місць серед рослинних продуктів. В його ядрах знаходиться майже 20 % рослинного білка. На думку медиків, білки волоського горіха по своїй цінності не поступаються тваринним.

У горіхах багато мінеральних солей – калію, кальцію, фосфору і заліза, а також мікроелементів, що входять до складу різних ферментів. Саме ці ферменти впливають на обмінні процеси і приймають участь у кровотворенні. За вмістом йоду і цинку грецькі горіхи перевершують багато інших рослинних продуктів. Не випадково вони корисні всім – і дітям, і дорослим, і здоровим, і хворим. Лікарі рекомендують вживати горіхи у поєднанні з медом в період одужання після важких хвороб, з фруктами та медом – для лікування недокрів’я, при поганому збільшенню маси тіла у дітей.

Хоча грецькі горіхи надзвичайно калорійні, регулярне вживання невеликої кількості горіхів позитивно впливає на функціонування організму і знижує ризик багатьох захворювань. Вони також допомагають людям боротися із безсонням.

Цілющі властивості грецького горіха були відомі ще в давнину. В медичних цілях використовують незрілі плоди і свіже листя. У народній медицині його використовують при виразках чи шкірних захворюваннях. Грецькі горіхи запобігають утворенню тромбів в артеріях та венах, запобігають серцевим захворюванням, покращують концентрацію уваги та пам’яті, зміцнюють нервову систему, допомагають при депресивних станах, допомагають заснути, зменшують ризик захворювання на рак. Шкаралупу горіхів використовують при гіпертонії.

Грецькі горіхи також варто використовувати у косметології для краси, вони покращують стан шкіри, нігтів та волосся. Вищезгаданий пігмент під назвою юглон покращує колір волосся. Відваром листків миють голову для надання волоссю темного відтінку. У парфумерній промисловості використовують продукти переробки горіхової олії, а саму олію – для виробництва високоякісних художніх фарб. Також грецькі горіхи використовують у поліграфічній промисловості.

Проте варто пам’ятати, що під кроною дерев волоського горіха погано ростуть овочі, плодові чагарники, бобові та інші рослини. Листя горіха токсичні навіть для комах. Зате насіння волоського горіха нешкідливе і навіть дуже корисне. Ядерця волоського горіха їдять свіжими (сирими), як ласощі, і сушеними. Їх використовують також у кондитерському виробництві. Масло, що добувається шляхом холодного пресування, має світло-жовтий колір і харчову цінність.

Про грецькі горіхи писав ще Геродот. Він стверджував, що плоди цього дерева наділені особливою життєвою силою. Авіценна рекомендував їх для лікування хворих на туберкульоз легенів, радив вживати волоські горіхи з медом. У східній медицині вважається, що горіх зміцнює найважливіші органи нашого тіла: мозок, серце та печінку. Волоські горіхи здавна використовували для відновлення після важких хвороб. Сучасні наукові дослідження підтвердили, що стародавні медики не помилялися, вважаючи горіх чемпіоном серед цілющих рослин. Виявилося, що саме грецькі горіхи містять найвищу кількість антиоксидантів, що сприяють захисту організму від хвороб.

Грецькі горіхи дуже добре захищають серце, є гарантією гарного сну вночі, покращують пам’ять, вважаються “їжею для мозку”, зменшують ризик виникнення багатьох захворювань. Тому, без сумніву, вони повинні стати невід’ємною частиною нашого раціону.